E-ticarette Sosyal Medya Kullanımı
E-ticarette Sosyal Medya Kullanımı

İşletmelerin e-ticaret siteleri için sosyal medya kullanımı gerek kurumsal kimliklerini yansıtmak, gerekse ürün tanıtımları açısından çok güçlü bir araçtır.

Sosyal Medya araçları sadece ürün ve tanıtım amaçlı olmamakla birlikte bir topluluk duygusu oluşturma ve o topluluk ile etkileşim oluşturma açısından da son derece faydalı platformlardır.

Sosyal medya hesaplarının tam ve donanımlı bir şekilde kullanımı sosyal medya ağları ile doğrudan satışının yanısıra viral pazarlama olarak tanımladığımız ağızdan ağıza pazarlamaya katkıda bulunmaktadır.

Bir işletme için sosyal medya kullanımının geri dönüşümü her ne kadar ölçümleme açısından tam metrikleri birbir göstermese de marka sadakati ve sadık bir topluluk oluşturmayı sağlayan iyi bir yoldur.

Sosyal medya hesapları kullanımı e-ticaret sitenizin kullanımına yönlendiren bir araç olduğu gibi, e-ticaret sitenizde belirtmiş olduğunuz sosyal medya hesapları da sosyal varlığınızı kanıtlayan araçlar olmuştur. Bu nedenle müşterilerinizin sosyal medya hesaplarınızı takip etmesi ürün ve hizmetlerinizi güncel olarak tanıtıldığı bir platformda doğru hedef kitelenize hitap etmenin en başarılı örneğidir.

E-ticaret Sitesi için Sosyal Medya Stratejileri Oluşturma

Sosyal Medya kullanımında yapılması gereken ilk işlem iyi bir strateji oluşturmaktır.

Müşteri kitleniz en çok hangi kanalları kullanıyor ve yer alıyor etkileşimi en çok hangi kanallarda almayı hedefliyorsunuz? İşletmeniz için hangi temel stratejileri oluşturmayı hedefliyorsunuz? Paylaşımlarınızda işletmenizi nasıl yansıtmalısınız? İşletmeniz için tutarlı olacak bir ton oluşturmak için nasıl bir yol izlemelisiniz?

Araştırma, sezgi ve yeni trendler sosyal medya stratejilerini oluşturmada en iyi altlığı oluştururlar bunun yanısıra zaman ve işgücünün en etkili nerede kullanılacağını belirlemekte statejik açıdan önemlidir.

Bir diğer stratejik konu sosyal varlığınızı nasıl oluşturmalısınız? Marka bilinci oluşturmak mı yoksa ürün algısı mı ön plana çıkmalı? Tüm bu sorular çoğaltılabilir önemli olan ana hedefleriniz doğrultusunda stratejilerinizi oluşturabilmektir.

Sosyal Medya Kullanımında Etkileşim Arttırma

Sosyal Medya hesabınızı oluşturdunuz ilk iş kitlenizi arttırmaktan geçmektedir. İlgi çekici paylaşım ve reklamlar ile kitlenizi arttırmaya başlayabilirsiniz.Yararlı ve etkileyici içerikler sunmak paylaşımlarınızın potansiyel müşterileriniz aracılığı ile de yayılmasını sağlayacağından takipçileriniz artmasında da etkileyici olacaktır.

Potansiyel müşterilerinizin hesaplarınızı takip etmelerini sağlamak amacıyla  ödüllendirici ve etkileşim arttırıcı etkinlikler düzenlemekte bir başka kitle arttırma yöntemi olarak uygulanabilmektedir. Promosyon gönderilerini ödüllendirici bir yöntem olarak düşünebilirsiniz. Promosyon düzenleme amacınız ve bu etkileşim sonucunda nasıl bir sonuç almayı hedeflediğinizin sonucu yapmış olduğunuz çalışmaların ölçümlenmesini sağlayan bir karşılaştırma aracı olarakta kullanılabilmektedir.

Müşterilerinizin takibini canlı tutmanın bir diğer yoluda belirli zaman aralıklarında uygulamış olduğunuz indirimlerdir. Müşterileriniz üzerinde merak uyandıran önceden belirlenmiş gün ve saat aralıklarındaki indirim reklamları müşterilerinizde fırsat zamanlarını takip etmeleri için bir algı oluşturacaktır.

Sosyal Medya’nın E-ticaret üzerindeki etkisinin azımsanamayacak kadar fazla olduğu son zamanlarda bilinen bir gerçektir. Önemli olan doğru kanalları işletmeniz için belirlemiş olduğunuz stratejilere uygun olarak verimli bir şekilde yönetimini sağlamaktır.

Numaranızı bırakın BİZ SİZİ ARAYALIM!