e-Ticarette Satışları Artırmanın Yolları (2024 İçin 10+ Öneri)

BlogE-ticaret
e-Ticarette Satışları Artırmanın Yolları (2024 İçin 10+ Öneri)
E-ticaret16 Ocak 2024 Salı
~ 5 dakika okuma süresi
Son dönemlerde internetten alışverişin popüler hale gelmiş olması firmaların ürünlerinin satışını yapmak için e-ticaret faaliyetlerine yönelmesine neden oluyor. Ancak aynı sektörde yüzlerce firmanın ve web sitenin bulunması e-ticarette istenilen başarının elde edilmesine engelliyor. Bu nedenle satışları artıracak yolların bulunması ve uygulanması gerekiyor. Bunun için e-ticarette satışları artırmanın güncel yollarını anlatmaya çalışacağız.

10 Öneri İle E-Ticaret Satışlarını Artırma

E-ticaret satışlarını artırmak isteyen kişiler için 10 güncel ipucu hazırladık. İpuçları;
 • Hedef kitle analizi yapın
 • Dijital pazarlama uygulamaları kullanın
 • Seo uyumuna önem verin
 • Eposta pazarlamasından yararlanın
 • Sosyal medyadan yararlanın
 • İnfluencer iş birliği yapın
 • Müşterilerinize özel deneyimler sunun
 • İndirim kampanyaları düzenleyin
 • Müşterilerinizin görüş bildirmesini sağlayın
 • Marka güvenilirliği sağlayın
 • Ürünleriniz için açıklamalar hazırlayın
 • Reklam anlaşmaları yapın
 • Dikkat çeken e-ticaret sitesi hazırlayın
İpuçlarını sizler için listeledik. Bundan sonraki aşamada ise ipuçlarını sizlere açıklamaya çalışacağız.

Hedef Kitle Analizi Yapın

E-ticaret sitenizde satışlarınızın artmak istiyorsanız hedef kitlenizi analiz ederek işe başlayın. Analiz işleminde müşterilerinizin sitenizde hangi aramaları yaptıklarını, hangi ürünlere ilgi gösterdiklerini ve hangi ödeme yöntemlerini kullandıkları gibi detayları öğrenebilirsiniz. Yaptığınız analiz sayesinde hedef kitlenizin tercihine uygun şekilde sitenizde ve ürünlerinizde yenilikler yapabilirsiniz. Böylelikle daha çok müşterinizin olmasını ve sitenizin daha fazla ziyaretçi almasını sağlayabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Uygulamaları Kullanın

Hedef kitleye doğru ürünlerin ulaştırılması gerekir. Bu aşamada dijital pazarlama uygulamalarını kullanmak işinizi kolaylaştırır. Tercih edeceğiniz pazarlama uygulamaları ürünlerinizin satışı için belirlediğiniz hedef kitlenize ulaşmanızı da kolaylaştırır. Markanızın ilgisini çekmek istediği hedef kitleye uygun olarak seo, sosyal medya, video, e-posta ve satış odaklı pazarlama stratejilerini kullanın.

Seo Uyumuna Önem Verin

Satışlarınızın artmasını istiyorsanız e-ticaret sitenizin seo uyumlu olmasına özen gösterin. Bunu sağlamak için seo optimizasyonu yapmanız gerekir. Yapacağınız işlemler sayesinde sitenizin arama motorlarında iyi sonuçlar almasını sağlayabilirsiniz. E-ticaret sitenizi Seo uyumlu hale getirmek için şu adımları izlemelisiniz;
 • Sitenizde kullanılacak anahtar kelimelerin seçimini doğru yapın.
 • Sitenizde anahtar kelime kullanım oranını doğru belirleyin.
 • Resim ve video içeriklerinizi seoya uyumlu hazırlayın.
 • Anlaşılır ve sade metin içerikleri ekleyin.
 • Mobil uyumluluğun olmasına özen gösterin.
 • Sitenizin yüklenme hızını inceleyin.
 • İçeriklerinizin özgün olmasını sağlayın.
Seo uyumluluğu konusunda tereddüt yaşıyorsanız profesyonel destek alarak e-ticaret sitenizin seo uyumlu hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

E-Posta Pazarlamasından Yararlanın

Satışlarınız için e-posta pazarlamasına başvurun. Bu pazarlama yöntemini kullanmak için sitenize giren kişilerden e-posta aboneliği talep edin. Abonelerinize promosyon ürünleriniz, indirimleriniz ve yeni ürünleriniz hakkında bilgilendirme yapabilirsiniz. Ayrıca müşterilerinize özel ürün tekliflerinizi iletebilirsiniz. Eposta pazarlamasını kullanmak istiyorsanız aldığınız e-posta adreslerine günlük, haftalık veya indirim dönemlerinde bildirim gönderebilirsiniz. Bu sayede abonelerinizin e-ticaret sitenizi unutmasının önüne geçerken satış oranını da artırırsınız.

Sosyal Medyadan Yararlanın

Satışlarınızın artmasını sağlamak için sosyal medyaya yoğunlaşın. Popüler kullanımda olan sosyal medya platformlarında hesaplar oluşturun ve ürünlerinizi bu hesaplarda paylaşın, ürünlerinizin veya markanızın ilgili platformlarda da tanınmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle kullanıcılar hesabınız üzerinden e-ticaret sitenize ulaşarak ürünlerinizi sipariş eder. Sosyal medya platformu seçimini hedef kitlenizi göz önünde bulundurarak açabilirsiniz. Instagram kullanıcılarının markanıza ilgi göstereceğini düşünüyorsanız hesabınızı ınstagram üzerinde açmalısınız. Ayrıca tüm platformlarda markanız yer alsın istiyorsanız popüler platformların tamamı için hesap oluşturabilirsiniz. Bakınız: E-Ticarette Sosyal Medya Kullanımı

İnfluencer İşbirliği Yapın

Sosyal medya platformlarında ün kazanan ve milyonlarca takipçiye sahip olan influencer kişiler satışlarınızı artırmak için size yardımcı olur. Bunun için influencer işbirliğini tercih edin, anlaştığınız ünlü isimlerin ürünlerinizi tanıtmasına imkan tanıyın. Bu sayede milyonlarca kişinin ürünlerinizden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. İnfluencer’ler video, hikaye ve resim paylaşımıyla ürünlerinizin daha çok kişiye ulaşmasını sağlayarak size yardımcı olurlar.

Müşterilerinize Özel Deneyimler Sunun

E-ticaret çalışmalarında müşteri memnuniyetini kazanmak satış artırmayı kolaylaştıran etkenlerdir. Bu nedenle müşterilerinizi memnun edecek kargo imkanları, indirimler, güvenli ödeme yolları ve iade olanakları sunun. Örneğin sitenizden belirli oranda yapılan alışverişlerde ücretsiz kargo imkanını sunmanız müşterilerinizin yaptıkları alışverişten memnun kalmalarını sağlar. Sitenizde müşterilerinize özel deneyimler sunun. Bunun için üyelerinize özel indirimler ve ürün teklifleri sunun. Böylelikle her müşterilerinizin sizin için özel olduğunu hissettirin. Bunun dışında ticaret sitenizin kullanıcı dostu olmasını sağlayarak her kesimden insanın kullanım konusunda sorun yaşamasının önüne geçin.

İndirim Kampanyaları Düzenleyin

İndirim kampanyaları e-ticaret sitelerinde alışveriş oranını yükselten çalışmaların başında gelir. Yapılan dikkat çekici kampanyalar sayesinde alışveriş hevesi olmayan kişilerinde siteye erişmesi ve alışveriş yapmaları sağlanır. Hafta sonları, özel günler ve sezon indirimleri e-ticaret sitelerinin yoğun çalıştığı zamanlardır. Bu dönemlerde kampanyalar yaparak sitenizden alışveriş oranını artırabilirsiniz.

Müşterilerinizin Görüş Bildirmesini Sağlayın

Müşteri iletişimi ve geri dönüşleri satışlarınızı artırmak için yapabileceğiniz çalışmalardan birisidir. Öncelikle müşterilerinizin sizinle iletişime geçmesine imkan tanımalısınız. Bunun için yorum bölümleri, iletişim forumları ve e-posta adresi bilgilerinin sitenizde bulunmasını sağlayın. Böylelikle soruları, önerileri ve istekleri alabilirsiniz. Müşterilerinizin ürünlerinizle ilgili geri dönüş bildirmesini sağlayın. Geri dönüşler yeni müşterileriniz için olumlu etki oluşturur. Özellikle ürün değerlendirmelerine yer verirseniz yüksek puanlı olan ürünlerinizin daha fazla satılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ürünleriniz hakkında yapılan olumlu yorumlar yeni müşterileri alım yapmaya teşvik eder.

Marka Güvenilirliği Sağlayın

İnsanların markanıza güven duymasını sağlamak satışlarınızın artmasına ve sürekli alışveriş yapmalarına imkan tanır. Bunun için ilk olarak ürünlerinizin kalitesinden ödün vermemeli ve insanların sizin kaliteli ürün satışı yaptığınızdan emin olmasını sağlamalısınız. Ürünlerinizde yaşanan sorunlarda iade imkanını müşterilerinize verin ve yaşanan sorunu telafi edecek çalışmalar yapın. Böylelikle insanları müşterilerinize önem verdiğiniz konusunda ikna edebilirsiniz.

Ürünleriniz İçin Açıklamalar Hazırlayın

Müşteriler e-ticaret sitelerinde satışa sunulan ürünler hakkında bilgi almak ister. Bu bilgiler aradıkları detayları içerdiğinde satın alma işlemini tereddütsüz gerçekleştirirler. Ancak açıklaması yetersiz olan ürünlerle karşılaştıklarında ürün alımından vazgeçmeleri mümkün olur. Bu durumun yaşanmaması için ürünlerinizin açıklamalarının anlaşılır ve net olmasına özen gösterir. Ürün açıklamalarında satışını yaptığınız ürünü yansıtmayan bilgiler yer almamasına özen gösterin. Açıklamalarda ayrıca müşterilerin merak edebilecekleri detaylara yer verin. Görsel eklemeyi düşünüyorsanız net çekilmiş olan görselleri tercih edin. Böylelikle alım oranını artırabilirsiniz. Ürün açıklaması hazırlarken satın almayı sağlayacak vurguları yapın.bBakınız: İçerik Pazarlaması

Reklam Anlaşmaları Yapın

Ürün ve markalar üzerine yapılan reklamlar insanların ilgisini artırmaya ve ürün alımına teşvik eder. Bu nedenle siteniz ve ürünleriniz için mutlaka reklam anlaşmaları yapın. Bu anlaşmalar sayesinde ürün reklamlarınızın sosyal medya platformlarından, web sitelerinde ve mobil uygulamalarda yer almasını sağlayın. Reklam çalışmaları için Google Ads gibi popüler reklam platformlarını kullanmayı tercih edin. Bu platformlarda hesap oluşturarak düzenli olarak reklamlarınızı yayınlayın ve google kullanıcılarına ulaşın.

Dikkat Çeken E-Ticaret Sitesi Hazırlayın

E-ticaret sitenizin dikkat çekecek özelliklerde hazırlanmasına önem verin. Bunun için sitenizin ilk olarak kullanıcı dostu olmasını sağlayın ve sitenizi tercih eden kişilerin sitenizi kolayca kullanmasına imkan tanıyın. Ayrıca sitenize erişen kişilerin siteniz hakkında açıklayıcı ve doğru bilgilere ulaşmasını sağlayın. Böylelikle kişilerin sitenizde kalış süresini artırabilirsiniz. E-ticaret sitenizin dikkat çekmesi için kullanıcı yorumlarına ve değerlendirmelerine önem verin. Bu sayede sitenize giriş ve ürün alımı için diğer insanları teşvik edebilirsiniz. Bunun dışında sitenizde güvenli alışveriş yapılması için güvenli ödeme sistemlerinin bulunmasına ve kargo seçeneklerinin olmasına özen gösterin.
Facebook’da paylaş
Twitter’da paylaş
Linkedin’de paylaş

15 gün boyunca ücretsiz deneyin!

Eticex alt yapısını ücretsiz denemek için aşağıdaki formu doldurup bize gönderin!

Yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.

Bizi her zaman arayabilirsiniz 👋

İhtiyaç duyduğunuz her anınızda bizleri arayabilirsiniz, destek ekibimiz 7/24 sizlerle.

0850 346 66 00info@eticex.com

E-Ticaret Sistemleri

Ürün ve Hizmetlerimiz

Sözleşmelerimiz

İletişim

Adres,Kozyatağı, Değirmen Sok. Duranbey İş Merkezi No: 19 D: 8, 34742 Kadıköy/İstanbul
Eticex bir Markasis Bilişim A.Ş. iştirakidir.