Dropshipping Nedir?
Dropshipping Nedir?

Dropshipping, işletmelerin satmış olduğu ürünleri stokta tutmasına gerek olmadığı perakende satış yöntemlerinden biridir. Bir stoksuz satış perakendecisi bir ürünü sattığında, ürünü doğrudan bir müşteriye gönderen bir üçüncü taraftan (bir üretici, toptancı veya başka bir perakendeci) satın alır. Dolayısıyla, işletmeniz stoksuz nakliye yöntemini benimsiyorsa, müşterilerin ziyaret ettiği ve ürünleri sipariş ettiği bir vitrin gibi davranıyorsunuz. Bir sipariş verdiklerinde, tüketiciyi ücretlendirirsiniz ve nakliye şirketi sizden ücret alır. Bu model de gerçek ürünlerle asla uğraşmak zorunda kalmamaktasınız.

Dropshipping Nedir, Nasıl Çalışır?

Dropshipping, bir tedarik zinciri yöntemidir. (Yakın zamanda bir perakende işletmesi veya çevrimiçi mağaza açtıysanız, tedarik zinciri, üretimden müşteriye teslimata kadar bir ürünün oluşturulması ve dağıtımında yer alan tedarikçiler, malzemeler, üreticiler ve perakendecilerden oluşan bir ağdır.) Bunlar, dropshipping'e dahil olan taraflardır:

  • Üreticiler ürünleri yaratır. Genellikle halka satmazlar; bunun yerine toptancılara ve perakendecilere toplu olarak satarlar.
  • Toptancılar, ürünleri üreticilerden satın alır ve ardından perakendecilere satmadan önce bunları işaretler. Toptancılar genellikle çeşitli üreticilerin ürünlerini stoklar.
  • Perakendeciler, ürünleri doğrudan halka açık bir fiyatla satarlar.

Ve işte nasıl çalıştığı:

  • Müşteri, işletmeniz olan perakendeciye sipariş verir.
  • Ürünü paketleyen ve müşteriye gönderen üretici veya toptancı, stoksuz sevkiyat ortağını uyarırsınız.
  • Dropshipping iş ortağı, hizmet için perakendeci olarak sizden ücret alır ve siz müşteriyi ücretlendirirsiniz.

Genel olarak, tedarik zinciri ne kadar kısa olursa, kârınız o kadar yüksek olur çünkü daha az taraf kesinti yapar. Kısa bir tedarik zinciri, doğrudan üreticiyle ilgilendiğiniz bir zincirdir.

Dropshipping’in Faydaları

Dropshipping, işletmenizin riski azaltmasına yardımcı olabilecek bir perakende envanter yöntemidir, ancak başka faydaları da vardır. Bu sipariş karşılama yöntemi, e-ticaret işletmeleri veya envanter riskini azaltmak ve iş esnekliğini artırmak isteyen diğer şirketler için popülerdir.

  • Bir işletme kurma ve sürdürme maliyetlerini düşürür: Stoksuz satış, yeni ve küçük işletmeler için maliyet engelleyici olabilen önceden envanter oluşturmaya yatırım yapmanız gerekmediğinden, çevrimiçi bir işletme kurmanın ilk maliyetlerini önemli ölçüde azaltır. Envanter satın almakla (veya bu envanter için depolamayı yönetmekle) uğraşmanız gerekmediğinden, genel gideriniz nispeten düşük kalır. Aynı zamanda satılmayacak ürünlere takılıp kalmayacağınız ve bu ürünleri not alıp zarar etmeniz gerekmeyeceği anlamına gelir.
  • Bulunduğunuz yer esnek olabilir: Dropshipping işletmeleri, daha geleneksel yapılara sahip işletmelerden daha çevik olabilir. Fiziksel envanteriniz olmadığı için mağazanızı internet bağlantısı bulduğunuz her yerden çalıştırabilirsiniz.
  • Müşterilere daha geniş bir ürün yelpazesi sunabilirsiniz: Kendi envanterinizi oluşturmak için yatırım yapmanız gerekmediğinden, trendleri takip edebilir ve sitenize hızla yeni ürünler ekleyebilirsiniz. Ayrıca, yeni ürünler sipariş etmek veya stokları boşaltmak zorunda kalmadan tekliflerinizi hızla değiştirebilirsiniz.
  • Envanteri yönetmeniz gerekmez: Envanter eksikliği aynı zamanda onu yönetmeniz gerekmeyeceği anlamına gelir. Envanter yönetimi karmaşık ve zaman alıcı olabilir (ancak envanter yönetimi yazılımı işi çok daha kolaylaştırabilir). Stokları izlemek, yeniden sıralamak ve işlemek zorunda kalmamak, sizin ve çalışanlarınızın büyümesine yardımcı olmak için işinizin diğer yönleri üzerinde çalışmak için daha fazla bant genişliğine sahip olduğunuz anlamına gelir.

Dropshipping’in Dezavantajları Nelerdir?

Dropshipping iş modelinde komisyon usulü çalışıldığından kar marjı düşük bir iş modelidir. İş modelinin kolaylığı açısından bir çok yeni girişimci pazarda yer almaktadır ve bu durum sıkı rekabet koşullarını ortaya çıkarmaktadır. Tedarikçi stoklarının belirli zaman aralıklarında sürekli olarak kontrol edilmesi, müşterilerin sorularına hızlı bir şekilde yanıt verilmesi gibi işlemler süreci zor hale getirmektedir. Satıcının tedarikçinin gönderim sağladığı ürünlerin paketleme ve kargolama süreçlerine müdahale edememesinden kaynaklı olumsuzluklar. Dropshipping kavramı, faydası ve dezavantajlarını her ne kadar özetlemeye çalışsak ta bir satıcı ve tedarikçi için tüm süreçlerin karlı hale gelmesi tamamen işletmelerin iş geliştirme süreçlerine bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Numaranızı bırakın BİZ SİZİ ARAYALIM!